23.04.2025.
Pēdējos gados suņiem draudzīgas darba vietas ir kļuvušas par populāru iniciatīvu biroju kultūrā. Uzņēmumi visā pasaulē un arī Latvijā arvien biežāk atver savas durvis četrkājainajiem draugiem, saprotot to pozitīvo ietekmi uz darbinieku labsajūtu un darba vidi. Tomēr, lai šāda vide patiešām būtu ilgtspējīga, viens aspekts bieži tiek aizmirsts – profesionāla un pielāgota telpu uzkopšana.
Kā šī tendence ietekmē ēku attīstīšanu, telpu uzturēšanu un kā HAGBERG redz šo nākotnes darba vietu modeli – par to plašāk šajā rakstā.
Pētījumi rāda, ka dzīvnieku klātbūtne birojā palīdz:
Google, Amazon, Etsy un citas starptautiskās organizācijas jau gadiem praktizē šādu politiku. Arvien vairāk Latvijas uzņēmumu, īpaši radošajās un tehnoloģiju nozarēs, seko šim piemēram.
Ja ēka tiek būvēta vai pārplānota ar mērķi kļūt par “pet-friendly” jeb mājdzīvniekiem draudzīgu, tas ietekmē vairākus būvniecības un uzturēšanas aspektus:
Suņi var saskrāpēt koka vai lamināta grīdas, tāpēc ieteicams izmantot nodilumizturīgu vinilu vai flīzes.
Paklājiem vai paklājflīzēm ir jābūt viegli tīrāmām, bez garām bārkstīm, vēlams tumšākā tonī un ideālā gadījumā ar antimikrobiālu pārklājumu.
Vērtīgi ir izveidot īpašas dzīvniekiem draudzīgas zonas – pie saimnieka darba vietas, spēļu stūrīšus, atpūtas vietas, kā arī skaidri nodalīt telpas, kur dzīvnieki nav vēlami (piemēram, virtuvēs, sanmezglos).
ieviest konkrētas vadlīnijas, piemēram, par to, kur un kad dzīvnieki drīkst atrasties, kā arī paredzēt īpašas zonas darbiniekiem ar alerģijām vai arī darbiniekiem, kam ir bail no suņiem.
Suņu klātbūtne var ietekmēt gaisa kvalitāti, tāpēc jāparedz uzlabota ventilācija vai gaisa attīrīšanas sistēmas.
Bieži vien daba vai īpaši pastaigu laukumi pie biroja ēkas var būt liels bonuss – un tajā pašā laikā papildu teritorijas apsaimniekošanas izaicinājums.
Kaut arī suņiem draudzīga darba vide ir labs risinājums ar daudz priekšrocībām, tā pieprasa pavisam citu līmeni telpu uzkopšanas un higiēnas rutīnā. Lūk, kādi ir būtiskākie aspekti:
Lolojumdzīvnieku spalvas, smilšu un dubļu, kā arī iespējamās "negadījumu" pēdas (suņi mēdz iezīmēt savu teritoriju) prasa biežāku dežūruzkopšanu – ikdienas režīmā, nevis tikai pēc darba dienas beigām.
HAGBERG izmanto dzīvniekiem drošus, bet spēcīgus līdzekļus, kas gan mazgā, likvidē smakas, gan arī nodrošina dezinfekciju, nebojājot virsmas.
Pat ja suns ir tīrs, aromāti var uzkrāties. Svarīga ir regulāra grīdu mazgāšana, paklāju ķīmiskā tīrīšana un pilnvērtīga, kvalitatīvi uzturēta ventilācijas sistēma.
Šie materiāli ātrāk absorbē smakas un spalvas, tāpēc nepieciešama profesionāla tīrīšana ar ekstrakcijas metodēm vismaz 1x mēnesī vai pat biežāk, ja dzīvniekiem ir atļauts uzturēties zonās, kur ir mīkstās mēbeles un paklāji.
Pastaigu vietām jābūt regulāri tīrītām no izkārnījumiem, kā arī jākontrolē zāles augstums un parazītu risks vasaras periodos.
Jāparedz īpaša uzmanība āra apstādījumiem, kas var ciest no pastāvīgas dzīvnieku klātbūtnes. Regulāri saskaroties ar dzīvniekiem, zālāji un augi var tikt bojāti, sabradāti vai izkalst, tāpēc nepieciešama biežāka kopšana, augsnes atjaunošana un pat zaļo zonu norobežošana, lai vide saglabātu dekorativitāti un ilgmūžību.
HAGBERG kā ilgtspējīgs partneris telpu attīstīšanā, būvniecībā un apsaimniekošanā pielāgo savus pakalpojumus mūsdienu darba vides tendencēm. Mēs jau šobrīd uzturam suņiem draudzīgu darba vidi saviem darbiniekiem, kā arī sniedzam biroja apsaimniekošanas pakalpojumus uzņēmumiem, kuri ļauj darbiniekiem vest suņus uz darbu, nodrošinot:
Biroja apsaimniekošana suņiem draudzīgā darba vietā ietver arī regulāru uzkopšanu, dzīvnieku uzvedības uzraudzību un piemērotu apkārtējo vidi, kas veicina ne tikai darbinieku komfortu, bet arī dzīvnieku labsajūtu.
HAGBERG mēs rūpējamies, lai darbinieki, vedot savus suņus uz mūsu biroja ēkām, varētu justies ērti un droši. Uzskatām, ka suņiem draudzīga darba vide veicina labu garastāvokli un produktivitāti, tāpēc esam uzklausījuši speciālistu padomus un organizējuši informatīvas lekcijas, lai palīdzētu darbiniekiem labāk sagatavot savus suņus biroja videi. Mūsu mērķis ir radīt vidi, kur visi – gan cilvēki, gan dzīvnieki – var kopīgi strādāt un labi justies.
Ja plāno padarīt savu biroju suņiem draudzīgu:
✅ Konsultējies ar attīstītājiem par telpu piemērotību.
✅ Pārskati uzkopšanas grafikus un izvēlētos līdzekļus.
✅ Iesaisti profesionālu apsaimniekotāju, kas saprot šīs vides uzturēšanas nianses.
Būtiski atcerēties arī par citu darbinieku piekrišanu – pirms suņu ieviešanas birojā, pārliecinieties, ka visi darbinieki piekrīt suņu klātbūtnei, lai nodrošinātu komfortu un drošību visiem. HAGBERG iesaka izstrādāt noteikumus par suņu klātbūtni – definēt konkrētus noteikumus, kas attiecas uz suņu atrašanos birojā, lai visi darbinieki būtu informēti par procedūrām un prasībām.
Ilgtspēja un labsajūta – tas iet roku rokā.
Darba vide, kurā tiek ņemtas vērā gan darbinieku emocionālās vajadzības, gan telpu fiziskā uzturēšana, ir soli tuvāk ilgtspējīgai nākotnei. Suņiem draudzīgas biroju telpas var būt patiesi efektīvas un iedvesmojošas – ja par tām rūpējas profesionāli.
HAGBERG ir gatavs palīdzēt – gan projektēšanas sākumposmā, gan ikdienas uzkopšanā un apsaimniekošanā. Ja vēlies, lai tavs birojs kļūst ne tikai mūsdienīgs, bet arī higiēnisks un drošs – sazinies ar mums!